Çalışma Prensibi

Kanser kemoterapisi her bir saniye hücreleri bölerek hızlı bir şekilde etkiler ve insan saç foliküllerinin %90' ı aktif bir şekilde bu bölünme aşamasındadır. Saç kaybı, kıl gövdesinin daralıp daha sonra da kolayca kopmasına neden olarak saç köklerinin kısmi ya da tamamıyla körelmesiyle oluşur.

Kemoterapi tedavisi sonucunda size saçlarınızı kaybedebileceğiniz söylendiğinde, büyük bir ihtimalle şoka girer, endişelenir ve sinirlenirsiniz.

Bazı insanlar bu durumun öz güvenlerini ve en çok da yaşam kalitelerini tehdit ettiğini hisseder.

Saç derisi soğutma, kemoterapi gören hastaların saç dökülmesini azaltmak ya da önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Araştırmalar ve çalışmalar, saç derisi soğutma yönteminin epirubicin, Doxorubicin, Taxol ve Taxotere gibi çeşitli ilaçlara karşı etkili olabileceğini gösteriyor. Başarılı deri soğutma birçok faktöre bağlıdır.

Saç dökülmesi; iş ve sosyal yaşam alanlarının büyük çoğunluğunda hem hasta hem de ailesi için daimi bir belirtidir. Saç derisini soğutma, saç kaybının önlenmesi için reçete ile verilen birçok kemoterapi ilacıyla birlikte geçerli bir alternatif sunar. Bu durum, saçta kısmi ya da tamamıyla bir koruma ile sonuçlanır ve tedavi ve bakım sürecinde hastaya pozitif bakış açısı sağlayarak hastanın özgüvenini arttırır.