Teknolojisi

Kemoterapi nedenli saç kaybı, birçok kanserli hasta için çok üzücü ve zor olan yan etkilerden biridir. Deri soğutma sisteminin kullanılmasının, devam eden kemoterapide saç kaybını azaltmada ya da önlemede etkili bir yol olduğu görülmüştür.

Paxman saç derisi soğutma sistemlerinin, epirubicin, FEC, FAC, docetaxel ve paclitaxel 1 den oluşan çeşitli kemoterapi uygulamalarında saç dökülmesini önlemede etkili olduğu görülmektedir
Kanser kemoterapisi bölünen hücreleri çok hızlı bir şekilde etkiler ve her an insan saç foliküllerinin %90' ı aktif olarak bölünme aşamasına girer. Saç kaybı, kıl gövdesinin daralıp daha sonra da kolayca kopmasına neden olarak saç köklerinin kısmi ya da tamamıyla körelmesiyle oluşur.

Deri soğutma sistemi derideki kan damarlarının daralmasına sebep olur, böylelikle uygulanan kemoterapi ilacının etkisi zirvedeyken, kan akışının saç foliküllerine ulaşımını azaltır. Aynı zamanda soğutma sayesinde azaltılan biyokimyasal aktivitenin, kemoterapi ilaçlarına karşı saç foliküllerini daha az güçsüz kıldığı kabul edilmektedir.

Gregory ve çalışma arkadaşları kelliği önlemenin, deri sıcaklığı 22 C' nin altına indiğinde olduğunu ortaya çıkardı. Bulow ve arkadaşları ise, 22 c' nin altındaki deri ısısının 19 C' lik bir epikütanöze karşılık geldiğini göstermiştir. Bu testlerden çıkan sonuçlar gösteriyor ki, çalışmada kullanılan araç, kelliği önlemek için deri ısısını optimum sabit bir seviyeye düşürüyor.

Başarı oranı deri sıcaklığının nasıl başarıyla düşürüldüğü ve tedavi süreci boyunca sabit halde tutulduğuyla alakalıdır. Bunu gerçekleştirmek için Paxman, kullanmaya yarayan özel hafif bir silikon başlık tasarladı. Firma, deri soğutma cihazının etkinliğini kanıtlamak için aşağıdaki grafikte sonuçları gösterilen testler yapmıştır.

Referans

1. Paxman yayını: Kemoterapi kaynaklı saç kaybı
2. Gregory RP, Cooke T, Middleton J, Buchanan RB, Williams CJ (1982) Deri hipotermiyası tarafından Doxorubicin kaynaklı kelliğin önlenmesi; soğutma derecesiyle bağlantısı, İngiliz Tıp dergisi 284,1674
3. Bulow J, Friberg L, Gaardsting O, Hansen M. Frontal deri altı kan akışı, deri soğutma süresince normal bir insandaki deri altı ısıları- Scand J Clin Lam Invest 1985, 45, 505-508.