Paxman saç kaybını önleme sistemi Dünyanın pek çok yerinde çeşitli kanser tipleri için yaygın şekilde ve en yaygın kullanımdaki kemoterapi ilaç rejimleri ile uygulanabilmektedir.

Saç kaybı kemoterapi tedavisinin en korkulan yan etkisidir.

Seçilen kemoterapi esnasında kafa derisinin soğutulmasının kaçınılmaz olan büyük orandaki saç kaybını azalttığı veya önlediği görülmüştür.

Saç kaybının önlenmesi, kemoterapi ilaçlarının kullanımı öncesinde, esnasında ve sonrasında kafa derisini sabit bir ısıda tutarak kontrolün sağlanması ile gerçekleşir.

Sisteme Genel Bakış

Hem hasta hem de hemşire/bakım personelinin ihtiyaçları sistemin tasarımında göz önünde bulundurulmuştur ve bunlara dikkat edilmiştir. Dokunmatik ve okunması kolay ekranların kullanımı da kolaydır. Sistemin küçük yapısı ve manevra kabiliyeti verimli yer kullanımı sağlar.

Sistem hafif silikon başlıklara bağlı olan küçük, kompakt bir mobil soğutma sistemini içerir.

-4°C de özel bir soğutucu sıvının başlıkta dolaşımı sağlanarak hastanın kafa derisinin ısısı yaklaşık 18°C ye düşürülür.

Kafa derisi soğutucusu iki model olarak üretilir, Orbis I tek bir hastanın kullanımı içindir ve Orbis II eş zamanlı olarak iki hastanın tedavisi içindir.

Faydaları

• Hasta toleransı ve kabul edilirlikte yüksek değer
• Saç kaybı riski ciddi şekilde azaltılır ve bu nedenle hastanın kendine güveni gelişir
• Görüntünün düzgün kalmasından ötürü tedavi ve iyileşmeye karşı yaklaşım olumlu hal alır
• Sosyal yaşam ve aktivitelerin kesilmesi gerekmez
• Kanıtlanmış başarı oranları mevcuttur